„Захваљујем се председнику и потпредседнику Народне скупштине као и посланицима и учесницима јавног слушања на позиву и прилици да представимо резултате рада Канцеларије за ИТ и еУправу и дигитализације јавне управе, просвете и здравственог ситема. У протеклом периоду урађено је доста, пружено је на стотине хиљада електронских услуга грађанима, развијена савремена инфраструктура еУправе, али су и донети неопходни Закони који дефинишу ову област. Резултати тимског рада извршне и законодавне власти и дигитализације најбоље се виде по успеху ИТ система имунизације против Covid-19 у Србији, јер смо у овом тренутку по стопи ревакцинисаних грађана први у Европи. “, изјавио је др Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и еУправу.
По први пут, у овогодишњем извештају Уједињених нација посвећеном еУправи (United Nations eGovernment Survey 2020), као јединственом глобалном извештају који мери резултате напретка у домену е-управа свих 193 држава чланица Уједињених нација, Србија се нашла у првој групи, тј. групи земаља са највишим индексом електронских услуга, у којој су и дигиталне нације као Јужна Кореја, Естонија, Велика Британија, Канада и друге. Оно што је ове године новитет, је да се по апсолутној вредности индекса електронских услуга (OSI) Србија налази испред 12 земаља чланица Европске Уније, наиме Ирске, Луксембурга, Бугарске и Хрватске (које су такође у групи са највишим индексом), као и испред Немачке, Мађарске, Чешке, Румунује, Словачке, Грчке, Белгије и Летоније (које су у нижој групи).
Он је додао да су електронске услуге еБеба, еРецепт, еВртић, заказивање за ПЦР тест, платформа Донирај плазму, исказивање интересовања за вакцинисање против Covid-19, показале грађанима значај електронске управе у трансформацији јавне управе у ефикасан сервис грађана и привреде.
Јовановић се осврнуо на будуће планове Канцеларије за ИТ и навео неке од пројеката који ће врло брзо бити доступни грађанима и држави, као што су Јединствени информациони систем просвете, Моја средња школа, Моја Банка, Електронско плаћање административних такси и накнада, Национална платформа за вештачку интелигенцију, унапређење система за полагање мале матуре.
Јавном слушању су присуствовали и представници УНДП-а, ИТ заједнице, цивилног друштва и ИТ медија који су се осврнули на тренутну ситуацију из ове области, као и о могућностима за њено даље унапређење.
На самом крају, потписан је Споразум о коришћењу Телехаусинг услуга у Државном дата центру, чиме је Народна скупштина постала још један од корисника Државног дата центра у Крагујевцу и у складу са којим ће ИТ опрема Скупштине Републике Србије бити смештена и чувана по највишим техничким и безбедносним стандардима.