„Један од највећих показатеља огромног регионалног и светског потенцијала и високог техничког и безбедносног квалитета будућег Државног дата центра у Крагујевцу јесте заинтересованост светских ИТ гиганата за коришћење комерцијалних капацитета овог центра. Намера нам је да заједно успостављамо и експлоатишемо инфраструктуру унутар Државног дата центра (cloud системе, системе безбедности података и др.) као и да користимо нове технологије попут вештачке интелигенције, ИоТ, блокчејна у сврху развоја еУправе. Уколико би велике ИТ компаније одлучиле да отворе свој дата центар у Србији то би било од непроцењивог значаја за даљи развој ИКТ сектора у Србији”, изјавио је Јовановић.
Почетком јула ове године свечано је обележен почетак радова на изградњи Државног дата центра у Крагујевцу који ће бити један од 10 енергетски најефикаснијих дата центара у свету и у потпуности ће бити у власништву Републике Србије. Имаће максимални капацитет од 1180 РЕК ормана, што је више од 5 пута од постојећег Дата центра у Београду. Дата центар у Крагујевцу биће спреман да испуни и највиши технички стандард поузданости Tier 4. Вредност инвестиције у првој фази је 30 милиона евра, а изградња ће трајати годину дана.
Овим инфраструктурним пројектом од националног значаја обезбедиће се системска и бржа изградња информационих система електронске управе, ефикасније повезивање различитих база података и развој различитих услуга еУправе за грађане, привреду и државу. Поред погодности за грађане Србије чији ће подаци бити чувани у складу са највишим светским стандардима, изградња овог дата центра омогућава и долазак највећих ИТ светских компанија и ангажовање више стотина домаћих ИТ кадрова.
„Што се кадрова тиче, из угла Канцеларије, у Крагујевцу ће нам директно бити потребно око 30 високостручних кадрова из области ИТ-а, машинства и енергетике. Када су у питању, међутим, комерцијални корисници очекујемо да додатна потреба за ИТ стручњацима који би радили на развоју, имплементацији и одржавању cloud система великих комерцијалних корисника буде више стотина. Ово сигурно значи да ће Крагујевац у ИКТ сектору постати један од најбитнијих центара у Србији, али и у региону”, додао је Јовановић.